http://www.radekdoubek.cz/Procento z půjčky či RPSN ?

Přidáno 14.12.2016

  Je důležitější % půjčky či RPSN?

 

„Dobrý den, potřebuji spotřebitelskou půjčku, jakou mi nabídnete procentuální sazbu?“

 

Tak nějak začíná obchodní jednání s klientem, který si potřebuje půjčit peníze na cokoliv.  Právě nyní - v předvánočním čase, chceme obdarovat své blízké a cca 6% populace ČR se "nesmyslně zadlužuje".  Jenže, už od základu je tato otázka špatně položena. Klienta by nemělo zajímat roční %, ale RPSN. Dodnes potkávám osoby, kteří tuto zkratku přehlíží, ale ještě hůř, ani neví, že takovéto označení existuje a co se pod ním skrývá.

 

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez
uvedeného zdroje:
http://www.radekdoubek.cz je zakázáno a není povoleno

 

RPSN – roční procentuální sazba nákladů, je položka kterou opravdu klient zaplatí za svou půjčku – tzn. maximální finanční sazbu ke splacení půjčky. Dnes už veškeré bankovní a i nebankovní půjčky musí ze zákona tuto sazbu  uvádět včetně částky, které za danou dobu klient (dlužník) přeplatí. Jenže většina těchto bank či nebankovních institucí spoléhá na to, že klient nečte. A spoléhá na to právem .. ano klient nečte - bohužel. 

RPSN je tedy vždy vyšší, než je určené procento na půjčku. U bankovních domů tento rozdíl nebývá velký např. 7.9% = 8.1 RPSN.  U nebankovních společností může být tento rozdíl mnohem vyšší. A to klidně více než 200% za rok…nevěříte?  Ale ano i takovéto RPSN na finančním trhu najdete.

 

Protože se segment klientů, který používá  krátkodobé půjčky (myšleno do roku splatnosti)  stále zmenšuje, přišli bankovní i nebankovní domy a společnosti s taktikou co nejmenší splátky. Snad každému přišla nabídka, že si mohu vzít půjčku a kdykoliv si mohu snížit splátku (samozřejmě do určité finanční hranice a dle daných obchodních pravidel). Což pro finanční společnost je přínosné, protože se natáhne doba splatnosti půjčky a tím pádem (většinou – nikoliv vždy) i %  půjčky včetně zvýšeného RPSN… takže pokud chcete platit déle, plaťte více, protože máte půjčené peníze delší časový úsek. Najdete i takové společnosti, kdy doplacení dlužné částky je bez poplatku..

 

Každopádně před každou půjčkou je třeba myslet, zda PŮJČKU opravdu potřebuji a proč jsem již nevytvořil takovou finanční rezervu, abych půjčku nepotřeboval. Protože, jsem-li ochoten splácet např. 1.000 Kč měsíčně na půjčku, proč jsem nebyl schopen odkládat stejnou sumu na finanční rezervu? Ano slyším důvody: - byl jsem dlohouhodobě nemocen / či měl úraz, vykradli mi můj byt, byl jsem přepaden, vyhořela mi elektronika...ŽIVOT JE JEDNO VELKÉ RIZIKO, které se dá pojistit. .  zní v mém sloganu na čele mých webových stránek. Jinak řečeno, pokud se nás rizika netýkají, nechceme je vidět, či je nevnímáme. Většině rizik se dá ale předejít, nebo je aspoň eliminovat. (např. kvalitním pojištěním či zabezpečením).

Druhá otázka je na jak dlouhou dobu půjčku předpokládám…jestliže budu splácet 1000 Kč/měs nebo 500 Kč/měs při půjčce např. 100.000 Kč na 7let nebo 13let  …. není to totéž v % půjčky…a už vůbec ne v RPSN

A třetí otázka je: jsem schopen dostat svým závazkům?  Protože ani vrcholový manager, či ředitel pobočky nemůže říct, že nemůže být propuštěn – jinak řečeno, nemá svůj finanční osud ve svých rukou…a to nemluvím o běžném, řádovém dělníkovi v provozu. Tímto chci říct, že všechny vrstvy cca 85-90%, výrobní, i nevýrobní sféry jsou ohroženy.

Myslíte, že zrovna Vás se to netýká: podívejte se zde na celý příběh, ale opravdu celý příběh. Jak vrcholový manager nešetřil a spadnul hluboko.....velmi hluboko.   

 

Je tedy důležité % půjčky či RPSN. Kolikrát nižší % půjčky se může mnohokrát prodražit, protože vyšší RPSN táhne půjčku do červených čísel.

Ať si budete půjčovat peníze na cokoliv, nepodlehněte síle okamžiku a čtěte obchodní podmínky. Každý z nás je svéprávný a máme dar gramotnosti – umíme číst a psát….a čemu nerozumíme, tam se ptáme.

Přeji Vám tedy všem, ať žádnou půjčku nepotřebujete – byť je to proti mému obchodnímu zaměření. Ale i toto umím zprostředkovat – kvalitní půjčku.

 

Mám rád lidi šťastné, svobodné a bez finančních závazků (dluhů) – toto je částečné poslání mé činnosti.

Mým posláním není lidi zadlužit, ale kvalitně  je zabezpečit před nenadálými životními situacemi !!!

 

 

Přeji Vám všem - život bez dluhů a bez finančních komplikací

 

P.S.   pozor na RPSN !!!!  :-)

 

Hezký den bez pojistných událost a půjček

 

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez
uvedeného zdroje:
http://www.radekdoubek.cz je zakázáno a není povolenoTisknout stránku

Stažením eBooku dáváte souhlas se zpracováním a shromažďováním Vašich osobních údajů v databázi webu.

Kolik že je hodin ?

Návštěvnost mých stránek

počítadlo.abz.cz


      © 2017 - DOUBEK Radek - specialista pojištění na rizika běžného života
Digitální obchodník
Zpět nahoru