http://www.radekdoubek.cz/Jak pojistit blednoucí účtenky pro možnou reklamaci

Přidáno 14.02.2017

Určitě už se vám stalo, že jste si koupili zboží, které se po nějaké době rozbilo a museli jste jej reklamovat. Jenže kde je ta zpropadená účtenka? Když už ji po dlouhém hledání najdete na tom nejméně pravděpodobném místě, zjistíte, že se na ní již podepsal zub času a text není k přečtení. Co teď? 

 

Jak prokázat koupi zboží

 

Věděli jste, že k uznání reklamace nemusíte předložit originální účtenku?

Klasickým způsobem je předložení originální účtenky, kterou vám prodejce při nákupu vystavil. Z výše zmíněných důvodu je to však i jedna z nejméně praktických metod, neboť účtenku musíte mít po celou dobu někde schovanou a doufat, že se nevybělí nebo že ji někde neztratíte.

Dalšími možnostmi je například předložení originálního obalu nebo v některých případech i svědecká výpověď. Nejjednodušší variantou je úschova dokladů v elektronické podobě, a to včetně fotografie originálu. Právě o této možnosti dle průzkumu STEM/MARK neví až 60 % Čechů.

Ukázalo se, že když lidé potřebují něco vyreklamovat, ale z nějakého nemohou předložit originální účtenku (ztráta, znehodnocení, …), velmi často se rozhodnou zboží vůbec nereklamovat a raději si koupí nové.

 

Češi spoléhají na originální účtenky

Až 9 zákazníků z 10 nejvíce spoléhá právě na originální (většinou papírové) doklady, i když rozhodně nejsou podmínkou pro přijetí reklamace. Zákon o ochraně spotřebitele hovoří o tom, že kupující musí svůj nákup prokázat, ale již nestanovuje přesný způsob, jakým to udělat.

 

Tak jak ve všech situacích, je lepší nepřijemným  situacím předcházet, než násleně řešit problém - a proto:

- doporučuje se vytvořit jakoukoliv kopii účtenky ( vytisknout další kus, vyfotit, naskenovat a skladovat elektronicky )

- platba kartou = výpis z účtu - nepopíratelný důkaz

- originály skladovat v suchém a volném místě. Například v originálním balení daného zboži 

- nikdy neskladujete účtenky  všechny v jedné složce v těsném prostoru např. ve foliových složkách, nebo vlhkých místech.  

 

Hezký den bez pojistných událostí a reklamací :-)

 

Doubek RadekTisknout stránku

Stažením eBooku dáváte souhlas se zpracováním a shromažďováním Vašich osobních údajů v databázi webu.

Kolik že je hodin ?

Návštěvnost mých stránek

počítadlo.abz.cz


      © 2017 - DOUBEK Radek - specialista pojištění na rizika běžného života
Digitální obchodník
Zpět nahoru