http://www.radekdoubek.cz/Rozvod a hypotéka na krku. Co s tím?

Přidáno 14.06.2017

Na začátku téměř idylický vztah plný romantiky, kdy se dva rozhodnou žít život společně, zařídí si hypotéku a postaví rodinný domeček. Časem se ovšem objeví černé mraky a vztah až v polovině případů skončí rozvodem. Hypotéka je však často spočítaná na více než 25 let. Co teď s tím? Jaké existují možnosti řešení takovéto situace?

 

Hypotéka plyne dál

Jednou z možností je varianta, kdy se bývalí partneři dohodnou na tom, že budou hypotéku dále splácet. Ve chvíli, kdy je pak celá částka splacena, připadne oběma právě polovina dané nemovitosti.

Co s ní pak udělají, je už čistě na jejich rozhodnutí. Mohou svoji část prodat, pronajmout nebo si ji například “ponechat” pro děti.

Není to však moc obvyklá varianta, neboť je finančně poměrně náročná. Kromě placení hypotéky se totiž často ještě přidává nájem, který si partneři platí ve svých nových bytech.

Vyplacení

Další variantou je domluva, kdy jeden partner vyplatí toho druhého. V takovém případě se pak přesouvá povinnost doplatit zbytek hypotéky pouze na jednoho z nich. Na druhou stranu se však stává majitelem celé nemovitosti a po splacení si s ní může dělat v podstatě to, co chce.

Prodej nemovitosti

Jakmile ani jeden z partnerů nemá dostatečné prostředky pro výše zmíněné možnosti, mohou celou nemovitost prodat. Dluh z hypotéky se poté zaplatí buďto z prostředků za prodej nemovitosti, popřípadě se splácení přesouvá na nového majitele, který si dům koupí.

 

Mnozí lidé si při sjednávání hypotéky neuvědomují, že tento finanční produkt je opravdu na velmi dlouhou dobu a také, že první se splácí úroky a jen nepatrná část dluhu a až po hodně dlouhé době se tento stav otáčí.

 

Hezký den bez pojistných událostí

 

Doubek Radek

 

Deset tipů a rad jak se nespálit při sjednávání pojistných smluv ziskáte zcela ZDARMA - zdeTisknout stránku

Stažením eBooku dáváte souhlas se zpracováním a shromažďováním Vašich osobních údajů v databázi webu.

Kolik že je hodin ?

Návštěvnost mých stránek

počítadlo.abz.cz


      © 2017 - DOUBEK Radek - specialista pojištění na rizika běžného života
Digitální obchodník
Zpět nahoru