http://www.radekdoubek.cz/Stavební spoření – opět roste zájem.

Přidáno 17.04.2018

 

 

   se zvyšujícími cenami nemovitostí a tvrdšími podmínkami získaní hypoték, se opět vrací na scénu stavební spořeni.

 

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povoleno

 

.

Stavební spoření svého času mělo velký zvuk a byl jeden z  finančních prostředků, jak si naspořit za relativně krátkou dobu – přiměřeně slušnou finanční částku.

Po zásahu ČNB a změně podmínek se stavební spoření potýkalo dlouhé léta téměř s "klinickou smrtí". Dnes se opět zvedá z prachu a o jeho založení roste opět zájem.

 

Co tedy můžeme čekat od „stavebka“?

 

Jsou tři velké skupiny klientů

  • První skupina šetří svým dětem na vstup do života

  • Druhá skupina počítá s koupí nebo výstavbou nemovitostí

  • A třetí skupiny šetří do budoucna, bez zatím bližšího cíle využití.

Abychom dosáhli na maximální státní podporu, která dnes činí 2.000 Kč /ročně je nutné do konce kalendářního roku poslat na účet stavební spořitelny 20.000 Kč /rok + je nutné myslet na poplatek za vedení účtu. Pokud si zakládáte „stavebko“ je nutné také přičíst poplatek za založení, který se odvíjí je výše cílové částky. Tento poplatek se platí pouze v prvním roce.

A jak se chová „stavebko“ v čase. Po splnění finančních požadavků, je zde ještě jedno omezení. Stavebko musí být v pravidelném spoření minimálně 6let. Po této době se můžeme rozmyslet a stavebko ukončit, nebo pokračovat ve spoření dále. Při pokračování spoření můžeme výpověd následně podat kdykoliv, aniž by jste  ztratili nárok na státní podporu.

 

Výstavba a koupě nemovitostí.

Pokud majitel stavebka uvažuje touto cestou, je vhodné si dávat na účet staveního spoření maximální částku, kterou Váš rodinný rozpočet unese. Při žádosti o financování, totiž většina těchto půjčených finančních prostředků je v tkz. v překlenovacím úvěru, kde je úrokové zatížení mnohem vyšší, než v klasickém úvěru ze stavebního spoření. 

Oproti tomu úroková míra klasického zajištěného úvěru ze stavebního spoření je dnes kolo 2,1 – 2,2 % . Již dnes je tato úroková míra nižší než běžná hypotéka, kde je dnes průměrná úroková míra okolo 2,5% a toto % stále má stoupající tendenci.

Jaké má stavebko výhody:

  • Po celou dobu úvěru (doba splácení může být i delší než 10let) stálou procentuální sazbu - není zde fixace

  • Je možné vkládat mimořádné vklady bez omezení, je možné takto zkrátit splácení a ušetřít na úrocích  – u hypoték toto lze také, ale s omezením. Nelze např. doplatit úvěr za tři roky, když máte pětiletou fixaci.

  • Bez zajištění dostanete dosti vysokou částku blížící se k 1.milionu korun.

  • Vklady jsou pojištěny do výše 100.000 Euro  tzn cca 2,5mil Kč

  • Úroky se dají odečíst od daňového základu, tak jako u hypoték.

 

Kdo tedy uvažuje o rekonstrukci nebo koupě nemovitosti  či vyplacení podílu, je vhodné mít stavební spoření jako dobrý pilíř na který je spolehnutí. Doba kdy uzavřít stavební spoření, ať už finančními prostředky chcete naložit jakkoliv je právě nyní.

Zítra totiž může bankovní trh přijít na to, že úroková sazba u hypoték roste tak proč by nemohly růst také sazby u stavebního spoření.

Kdo si založil stavební spoření před  čtyřmi, pěti léty, kdy o něj byl jen minimální zájem, dnes na svém rozhodnutí určitě bude těžit.

A co Vy ostatní – budete čekat „až“ nebo budete myslet dopředu – vizionářsky?  

Správný hospodář myslí dopředu...

 

Přeji hezký den bez pojistných událostí.

 

Doubek Radek

 

 

 

Jakékoliv šíření nebo kopírovaní tohoto textu, či jeho částí bez uvedeného zdroje: http://www.radekdoubek.cz  je zakázáno a není povolenoTisknout stránku

Stažením eBooku dáváte souhlas se zpracováním a shromažďováním Vašich osobních údajů v databázi webu.

Kolik že je hodin ?

Návštěvnost mých stránek

počítadlo.abz.cz


      © 2017 - DOUBEK Radek - specialista pojištění na rizika běžného života
Digitální obchodník
Zpět nahoru